(Skriftlig) indkaldelse til fraflytningssyn: Hvor står vi?

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelFormidling

Resumé

Siden lejelovsændringerne fra 2015 (L 2015 310) trådte i kraft har der blandt huslejenævn og boligretter været uoverensstemmelser i fortolkningen af lejelovens § 98, stk. 3, 2. pkt. Af bestemmelsen følger, at når udlejer, som udlejer mere end én beboelseslejlighed (og dermed er forpligtet til at afholde ind- og fraflytningssyn), skal indkalde lejer til synet, skal det ske skriftligt. Denne bestemmelse suppleres af den lovfastsatte, beskyttelsespræceptive regel i lejelovens § 99a, hvorefter reglerne ikke kan fraviges til skade for lejer. Umiddelbart leder en sproglig fortolkning ikke til vanskeligheder: lejer skal indkaldes skriftligt (det kan ligeledes ske digitalt, såfremt betingelserne i lejelovens § 4, stk. 2 er opfyldt). Hvis bestemmelsen overtrædes, og udlejer ikke indkalder skriftligt, bortfalder udlejers – ellers gyldige – istandsættelseskrav, jf. lejelovens § 98, stk. 5. Som det ses i artiklen, er udgangspunktet dog i visse tilfælde modificeret i retspraksis således, at selvom der beviseligt ikke er indkaldt skriftligt, men hvor lejer møder frem på synet, bortfalder udlejers istandsættelseskrav ikke.
OriginalsprogDansk
TidsskriftMagasinet Danske Udlejere
Vol/bind8
Sider (fra-til)28-30
StatusUdgivet - okt. 2018

Citer dette

@article{81905dffeb0b4249ac8dd6869b01f286,
title = "(Skriftlig) indkaldelse til fraflytningssyn: Hvor st{\aa}r vi?",
abstract = "Siden lejelovs{\ae}ndringerne fra 2015 (L 2015 310) tr{\aa}dte i kraft har der blandt huslejen{\ae}vn og boligretter v{\ae}ret uoverensstemmelser i fortolkningen af lejelovens § 98, stk. 3, 2. pkt. Af bestemmelsen f{\o}lger, at n{\aa}r udlejer, som udlejer mere end {\'e}n beboelseslejlighed (og dermed er forpligtet til at afholde ind- og fraflytningssyn), skal indkalde lejer til synet, skal det ske skriftligt. Denne bestemmelse suppleres af den lovfastsatte, beskyttelsespr{\ae}ceptive regel i lejelovens § 99a, hvorefter reglerne ikke kan fraviges til skade for lejer. Umiddelbart leder en sproglig fortolkning ikke til vanskeligheder: lejer skal indkaldes skriftligt (det kan ligeledes ske digitalt, s{\aa}fremt betingelserne i lejelovens § 4, stk. 2 er opfyldt). Hvis bestemmelsen overtr{\ae}des, og udlejer ikke indkalder skriftligt, bortfalder udlejers – ellers gyldige – istands{\ae}ttelseskrav, jf. lejelovens § 98, stk. 5. Som det ses i artiklen, er udgangspunktet dog i visse tilf{\ae}lde modificeret i retspraksis s{\aa}ledes, at selvom der beviseligt ikke er indkaldt skriftligt, men hvor lejer m{\o}der frem p{\aa} synet, bortfalder udlejers istands{\ae}ttelseskrav ikke.",
author = "Daniel Skov",
year = "2018",
month = "10",
language = "Dansk",
volume = "8",
pages = "28--30",
journal = "Magasinet Danske Udlejere",

}

(Skriftlig) indkaldelse til fraflytningssyn : Hvor står vi? / Skov, Daniel.

I: Magasinet Danske Udlejere, Bind 8, 10.2018, s. 28-30.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelFormidling

TY - JOUR

T1 - (Skriftlig) indkaldelse til fraflytningssyn

T2 - Hvor står vi?

AU - Skov, Daniel

PY - 2018/10

Y1 - 2018/10

N2 - Siden lejelovsændringerne fra 2015 (L 2015 310) trådte i kraft har der blandt huslejenævn og boligretter været uoverensstemmelser i fortolkningen af lejelovens § 98, stk. 3, 2. pkt. Af bestemmelsen følger, at når udlejer, som udlejer mere end én beboelseslejlighed (og dermed er forpligtet til at afholde ind- og fraflytningssyn), skal indkalde lejer til synet, skal det ske skriftligt. Denne bestemmelse suppleres af den lovfastsatte, beskyttelsespræceptive regel i lejelovens § 99a, hvorefter reglerne ikke kan fraviges til skade for lejer. Umiddelbart leder en sproglig fortolkning ikke til vanskeligheder: lejer skal indkaldes skriftligt (det kan ligeledes ske digitalt, såfremt betingelserne i lejelovens § 4, stk. 2 er opfyldt). Hvis bestemmelsen overtrædes, og udlejer ikke indkalder skriftligt, bortfalder udlejers – ellers gyldige – istandsættelseskrav, jf. lejelovens § 98, stk. 5. Som det ses i artiklen, er udgangspunktet dog i visse tilfælde modificeret i retspraksis således, at selvom der beviseligt ikke er indkaldt skriftligt, men hvor lejer møder frem på synet, bortfalder udlejers istandsættelseskrav ikke.

AB - Siden lejelovsændringerne fra 2015 (L 2015 310) trådte i kraft har der blandt huslejenævn og boligretter været uoverensstemmelser i fortolkningen af lejelovens § 98, stk. 3, 2. pkt. Af bestemmelsen følger, at når udlejer, som udlejer mere end én beboelseslejlighed (og dermed er forpligtet til at afholde ind- og fraflytningssyn), skal indkalde lejer til synet, skal det ske skriftligt. Denne bestemmelse suppleres af den lovfastsatte, beskyttelsespræceptive regel i lejelovens § 99a, hvorefter reglerne ikke kan fraviges til skade for lejer. Umiddelbart leder en sproglig fortolkning ikke til vanskeligheder: lejer skal indkaldes skriftligt (det kan ligeledes ske digitalt, såfremt betingelserne i lejelovens § 4, stk. 2 er opfyldt). Hvis bestemmelsen overtrædes, og udlejer ikke indkalder skriftligt, bortfalder udlejers – ellers gyldige – istandsættelseskrav, jf. lejelovens § 98, stk. 5. Som det ses i artiklen, er udgangspunktet dog i visse tilfælde modificeret i retspraksis således, at selvom der beviseligt ikke er indkaldt skriftligt, men hvor lejer møder frem på synet, bortfalder udlejers istandsættelseskrav ikke.

M3 - Tidsskriftartikel

VL - 8

SP - 28

EP - 30

JO - Magasinet Danske Udlejere

JF - Magasinet Danske Udlejere

ER -