Relaxed High Resolution Schemes for Hyperbolic Conservation Laws

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftJ. Sci. Comp.
Vol/bind21
Udgave nummer2
Sider (fra-til)251--279
StatusUdgivet - 2004
Udgivet eksterntJa

Citer dette

@article{b2d19640bf3711de9bfd000ea68e967b,
title = "Relaxed High Resolution Schemes for Hyperbolic Conservation Laws",
author = "Achim Schroll",
year = "2004",
language = "English",
volume = "21",
pages = "251----279",
journal = "Journal of Computer Science",
issn = "1549-3636",
publisher = "Science Publications",
number = "2",

}

Relaxed High Resolution Schemes for Hyperbolic Conservation Laws. / Schroll, Achim.

I: J. Sci. Comp., Bind 21, Nr. 2, 2004, s. 251--279.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Relaxed High Resolution Schemes for Hyperbolic Conservation Laws

AU - Schroll, Achim

PY - 2004

Y1 - 2004

M3 - Journal article

VL - 21

SP - 251

EP - 279

JO - Journal of Computer Science

JF - Journal of Computer Science

SN - 1549-3636

IS - 2

ER -