Random induced subgraphs of Cayley graphs induced by transpositions

E. Y. Jin, C. M. Reidys

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftDiscrete Mathematics
Vol/bind311
Udgave nummer21
Sider (fra-til)2496-2511
Antal sider16
ISSN0012-365X
DOI
StatusUdgivet - 2011

Citer dette

Jin, E. Y. ; Reidys, C. M. / Random induced subgraphs of Cayley graphs induced by transpositions. I: Discrete Mathematics. 2011 ; Bind 311, Nr. 21. s. 2496-2511.
@article{2d11c7d0810f4d6181c3bc142f22fc48,
title = "Random induced subgraphs of Cayley graphs induced by transpositions",
author = "Jin, {E. Y.} and Reidys, {C. M.}",
year = "2011",
doi = "10.1016/j.disc.2011.07.027",
language = "English",
volume = "311",
pages = "2496--2511",
journal = "Discrete Mathematics",
issn = "0012-365X",
publisher = "Elsevier",
number = "21",

}

Random induced subgraphs of Cayley graphs induced by transpositions. / Jin, E. Y.; Reidys, C. M.

I: Discrete Mathematics, Bind 311, Nr. 21, 2011, s. 2496-2511.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Random induced subgraphs of Cayley graphs induced by transpositions

AU - Jin, E. Y.

AU - Reidys, C. M.

PY - 2011

Y1 - 2011

U2 - 10.1016/j.disc.2011.07.027

DO - 10.1016/j.disc.2011.07.027

M3 - Journal article

VL - 311

SP - 2496

EP - 2511

JO - Discrete Mathematics

JF - Discrete Mathematics

SN - 0012-365X

IS - 21

ER -