Lejemålet er brændt: hvad så nu?

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelFormidling

Abstrakt

Det sker heldigvis sjældent, men indimellem brænder en lejlighed, et hus eller en hel ejendom med mange lejligheder. Lejelovens § 17 bestemmer, at lejeaftalen bortfalder, hvis det lejede bliver ødelagt ved brand eller anden ulykke. Umiddelbart bør der ikke være de store vanskeligheder ved fortolkning af bestemmelsen, men hvornår er et lejemål ødelagt? Hvad gør udlejer, hvis lejemålet ikke er helt ødelagt, men kan genopbygges – skal lejer genhuses i mellemtiden, og må udlejer fortsætte lejeaftalen til en højere leje, hvis lejemålet samtidig med genopførslen moderniseres? Denne artikel søger at give nogle af svarene.
OriginalsprogDansk
TidsskriftMagasinet Danske Udlejere
Vol/bind1
Antal sider2
StatusUdgivet - jan. 2019

Citationsformater