Generalized kernel estimators for the Weibull-tail coefficient

Yuri Goegebeur, Jan Beirlant, Tertius de Wet

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftCommunications in Statistics: Theory and Methods
Vol/bind39
Udgave nummer20
Sider (fra-til)3695-3716
Antal sider22
ISSN0361-0926
DOI
StatusUdgivet - 2010

Citer dette

@article{0ac3cfd38ca14c858b8316d9157d2a08,
title = "Generalized kernel estimators for the Weibull-tail coefficient",
author = "Yuri Goegebeur and Jan Beirlant and {de Wet}, Tertius",
year = "2010",
doi = "10.1080/03610920903324882",
language = "English",
volume = "39",
pages = "3695--3716",
journal = "Communications in Statistics: Theory and Methods",
issn = "0361-0926",
publisher = "Taylor & Francis",
number = "20",

}

Generalized kernel estimators for the Weibull-tail coefficient. / Goegebeur, Yuri; Beirlant, Jan; de Wet, Tertius.

I: Communications in Statistics: Theory and Methods, Bind 39, Nr. 20, 2010, s. 3695-3716.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Generalized kernel estimators for the Weibull-tail coefficient

AU - Goegebeur, Yuri

AU - Beirlant, Jan

AU - de Wet, Tertius

PY - 2010

Y1 - 2010

U2 - 10.1080/03610920903324882

DO - 10.1080/03610920903324882

M3 - Journal article

VL - 39

SP - 3695

EP - 3716

JO - Communications in Statistics: Theory and Methods

JF - Communications in Statistics: Theory and Methods

SN - 0361-0926

IS - 20

ER -