Finite-difference schemes for scalar conservation laws with source terms.

Achim Schroll, Ragnar Winther

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftIMA Journal of Numerical Analysis
Vol/bind16
Udgave nummer2
Sider (fra-til)201--215
ISSN0272-4979
StatusUdgivet - 1996
Udgivet eksterntJa

Citer dette

@article{69524780bf3711de9bfd000ea68e967b,
title = "Finite-difference schemes for scalar conservation laws with source terms.",
author = "Achim Schroll and Ragnar Winther",
year = "1996",
language = "English",
volume = "16",
pages = "201----215",
journal = "I M A Journal of Numerical Analysis",
issn = "0272-4979",
publisher = "Heinemann",
number = "2",

}

Finite-difference schemes for scalar conservation laws with source terms. / Schroll, Achim; Winther, Ragnar.

I: IMA Journal of Numerical Analysis, Bind 16, Nr. 2, 1996, s. 201--215.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Finite-difference schemes for scalar conservation laws with source terms.

AU - Schroll, Achim

AU - Winther, Ragnar

PY - 1996

Y1 - 1996

M3 - Journal article

VL - 16

SP - 201

EP - 215

JO - I M A Journal of Numerical Analysis

JF - I M A Journal of Numerical Analysis

SN - 0272-4979

IS - 2

ER -