Dynamics of SMA patches with mechanically induced transformations

Linxiang Wang, R.V.N. Melnik

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftDiscrete and Continuous Dynamical Systems
Vol/bind15
Udgave nummer4
Sider (fra-til)1237-1252
ISSN1078-0947
StatusUdgivet - 2006

Citer dette

Wang, Linxiang ; Melnik, R.V.N. / Dynamics of SMA patches with mechanically induced transformations. I: Discrete and Continuous Dynamical Systems. 2006 ; Bind 15, Nr. 4. s. 1237-1252.
@article{adc40890df8d11db9628000ea68e967b,
title = "Dynamics of SMA patches with mechanically induced transformations",
author = "Linxiang Wang and R.V.N. Melnik",
year = "2006",
language = "English",
volume = "15",
pages = "1237--1252",
journal = "Discrete and Continuous Dynamical Systems. Series A",
issn = "1078-0947",
publisher = "American Institute of Mathematical Sciences",
number = "4",

}

Dynamics of SMA patches with mechanically induced transformations. / Wang, Linxiang; Melnik, R.V.N.

I: Discrete and Continuous Dynamical Systems, Bind 15, Nr. 4, 2006, s. 1237-1252.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Dynamics of SMA patches with mechanically induced transformations

AU - Wang, Linxiang

AU - Melnik, R.V.N.

PY - 2006

Y1 - 2006

M3 - Journal article

VL - 15

SP - 1237

EP - 1252

JO - Discrete and Continuous Dynamical Systems. Series A

JF - Discrete and Continuous Dynamical Systems. Series A

SN - 1078-0947

IS - 4

ER -