Asymptotic faithfulness of the quantum SU(n) representations of the mapping class groups

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftAnnals of Mathematics
Vol/bind163
Udgave nummer1
Sider (fra-til)347-368
ISSN0003-486X
DOI
StatusUdgivet - 2006
Udgivet eksterntJa

Citer dette

@article{05dcca14fef44d9d93edc67b3adc5ba4,
title = "Asymptotic faithfulness of the quantum SU(n) representations of the mapping class groups",
author = "Andersen, {J{\o}rgen Ellegaard}",
year = "2006",
doi = "10.4007/annals.2006.163.347",
language = "English",
volume = "163",
pages = "347--368",
journal = "Annals of Mathematics",
issn = "0003-486X",
publisher = "Johns Hopkins University Press",
number = "1",

}

Asymptotic faithfulness of the quantum SU(n) representations of the mapping class groups. / Andersen, Jørgen Ellegaard.

I: Annals of Mathematics, Bind 163, Nr. 1, 2006, s. 347-368.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - Asymptotic faithfulness of the quantum SU(n) representations of the mapping class groups

AU - Andersen, Jørgen Ellegaard

PY - 2006

Y1 - 2006

U2 - 10.4007/annals.2006.163.347

DO - 10.4007/annals.2006.163.347

M3 - Journal article

VL - 163

SP - 347

EP - 368

JO - Annals of Mathematics

JF - Annals of Mathematics

SN - 0003-486X

IS - 1

ER -