An Approximation Procedure for Asymmetric Stable Paretian Densities

Toker Doganoglu, Stefan Mittnik

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

OriginalsprogEngelsk
TidsskriftComputational Statistics
Vol/bind13
Sider (fra-til)463-475
Antal sider13
ISSN0943-4062
StatusUdgivet - 1998

Citer dette

Doganoglu, Toker ; Mittnik, Stefan. / An Approximation Procedure for Asymmetric Stable Paretian Densities. I: Computational Statistics. 1998 ; Bind 13. s. 463-475.
@article{18e8d26026e211dfba21000ea68e967b,
title = "An Approximation Procedure for Asymmetric Stable Paretian Densities",
author = "Toker Doganoglu and Stefan Mittnik",
year = "1998",
language = "English",
volume = "13",
pages = "463--475",
journal = "Computational Statistics",
issn = "0943-4062",
publisher = "Heinemann",

}

An Approximation Procedure for Asymmetric Stable Paretian Densities. / Doganoglu, Toker; Mittnik, Stefan.

I: Computational Statistics, Bind 13, 1998, s. 463-475.

Publikation: Bidrag til tidsskriftTidsskriftartikelForskningpeer review

TY - JOUR

T1 - An Approximation Procedure for Asymmetric Stable Paretian Densities

AU - Doganoglu, Toker

AU - Mittnik, Stefan

PY - 1998

Y1 - 1998

M3 - Journal article

VL - 13

SP - 463

EP - 475

JO - Computational Statistics

JF - Computational Statistics

SN - 0943-4062

ER -