Billede af Annabelle Böttcher

Annabelle Böttcher

, Prof. Dr.

Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.

Personlig profil

Forskningsområde

I am adjunct at the Center for Contemporary Middle East Studies. From 2016 to 2019 I was professor. Before joining the center, I worked as an advisor and delegate for the International Committee of the Red Cross (ICRC) in various war and conflict zones from 2005 until 2015, among them Iraq, Jordan, Yemen, Bangladesh, Niger, Switzerland, Lebanon, Syria, Jordan and Turkey. 

I hold an PhD in Political Science from the Universität Freiburg i.B. and a habilitation in Islamic Studies from the Freie Universität Berlin. During my PhD I had a research post at the Institut Francais d'Études Arabes de Damas in Damascus and was affiliated with the Orient Institut in Beirut. During my habilitation I spent two years as a fellow at Harvard University and two years at the Université Saint-Joseph in Beirut. I have also taught as a visiting professor for European Islam at the University of Vienna in Austria. 

I conduct research in two broad fields. First, I am interested in Middle Eastern politics and politics of Islam, structure and teachings in Islamic (Sunni, Shii and Sufi) networks, gender and religious authority in Islam, Sufi Islam (Naqshbandiyya), the role of social media in the Syrian conflict.  Secondly, I look at health and Islamic culture, culturally coded expression of health and illness, stress management, jinn-possession, migration, victims of war (patient and health care professionals), humanitarian and medical aid in the Syrian war. Currently, I am working on cultural negotiation processes of Muslim patient in the Danish and European health system.

I cooperate with the Charité Universitätsmedizin in Berlin and since 2018, I am a member of the SCIANA The Health Leader Network, a European network for European health leaders, sponsored by the Robert Bosch Stiftung in Germany, the Health Foundation in Great Britain and the Careum Stiftung in Switzerland. I am a Robert Bosch fellow and work with the Robert Bosch Stiftung on health and migration-related projects.  

Uddannelse (Akademiske kvalifikationer)

Islamic Studies, Habilitation, Free University of Berlin

19992005

Dimissionsdato: 1. maj 2006

Political Science / Orientalistik / Public Law, PhD, University of Freiburg

jul. 1993jul. 1997

Dimissionsdato: 14. maj 1998

Political Science / Semitic Studies / Public Law, MA, University of Freiburg

okt. 19871993

Dimissionsdato: 31. jul. 1993

Sharia Law, Guest student, Damascus University

19931997

Arabic Language / Sharia Law, Scholarship German Government

aug. 1988jul. 1989

Eksterne ansættelser

Research Associate, Charité - University Medicine Berlin

2016 → …

Konsultent, International Committee of the Red Cross

apr. 2014mar. 2015

Regional Konsulent Syria, International Committee of the Red Cross

maj 2012apr. 2014

Head of Subdelegation Agadez/Niger, International Committee of the Red Cross

mar. 2011feb. 2012

Delegate Islamic Circles Bangladesh, International Committee of the Red Cross

nov. 2010feb. 2011

Deputy Head of Delegation Yemen, International Committee of the Red Cross

aug. 2008mar. 2010

Advisor, German Ministry of Foreign Affairs, Auswaertiges Amt - German Embassy of Indonesia

1. mar. 200831. mar. 2008

Gæsteprofessor, University of Vienna

nov. 2007feb. 2008

Professor Adjunct, Free University of Berlin

maj 2006 → …

Delegate for Central/South Iraq, International Committee of the Red Cross

maj 2005maj 2007

Delegate for North Iraq, International Committee of the Red Cross

mar. 2005maj 2005

Konsulent, Harvard University

jan. 2004feb. 2005

Forsker, Harvard University

1. aug. 200231. aug. 2002

Konsulent, Auswaertiges Amt

maj 2002jan. 2005

Docent, Free University of Berlin

okt. 2001mar. 2005

Forsker, Saint Joseph University

sep. 2000aug. 2001

Forsker, Harvard University

sep. 1999aug. 2000

Forsker, Orient-Institut Beirut

sep. 1998aug. 1999

Forsker, Harvard University

okt. 1997jul. 1998

Forsker PhD, Institut Francais d'Etudes Arabes in Damascus, Syria

sep. 1995jul. 1997

Forsker PhD, Institut Francais d'Etudes Arabes in Damascus, Syria

aug. 1993jul. 1995

Forskningsområder

  • Sikkerhed og konflikt

Netværk

Nyligt eksternt samarbejde på landeniveau. Dyk ned i detaljerne ved at klikke på prikkerne.
Hvis du har foretaget ændringer i Pure, vil de snart blive vist her.